Laupäev, 21 Aprill 2018

Keemiline koorimine

Kui olete kogenud, kuidas nahk liigse päevitamise tagajärjel maha koorub, siis on teil juba olemas teatud ettekujutus keemilise koorimise põhimõttest.
Näonaha silumiseks ja selle tekstuuri parandamiseks on välja töötatud mitmesuguseid koorivaid lahuseid, kuid nende kõikide ühine joon on omadus eemaldada naha kahjustatud pindmiseid kihte.
 
Keemiliselt koorivad lahused erinevad üksteisest koostisosade sisalduse ja lahuse kontsentratsiooni poolest. Koorimise tegelik sügavus võib sõltuda asjaoludes, näiteks, kui kaua hoitakse lahust nahal.
 
Keemiline koorimine jaguneb eesmärkide ja mõjutamise tugevuse poolest kolmeks põhitüübiks. Pindmiste nahakihtide koorimiseks kasutatakse AHA-happeid ehk alfahüdroksiidhappeid, mille hulka kuuluvad glükool-, piim- ja puuviljahapped.
AHA-hoolduste korral võib vaja minna naha korduvat töötlemist lahusega.
 
TCA-lahus ehk triklooräädikhape on kangem ja mõjutab nahka sügavamalt. Tugevaima mõjuga on aga fenoolhape, mida kasutatakse kõige raskematel juhtudel, näiteks huulte- ja lõuaümbruses asuvate sügavamate kortsude vähendamiseks.
 
Milline on keemilise koorimise kasutegur?
Kui naha pindmine kiht on keemilise koorimise teel eemaldatud, tekib taastudes selle asemel uus veatu ja kortsudeta nahk. Sügavam keemiline koorimine toimib efektiivsemalt hüperpigmentatsiooni ja kortsude vastu. Mõnikord piisab noorema ja särava jumega naha saavutamiseks ühestainsast protseduurist.
 
Peale selle ei ole AHA- ja TCA-koorimise puhul tavaliselt vajadust pikema taastumise järele, mis nõuaks töölt puudumist või tavapärastest harjumustest loobumist.
 
Kellel annab keemiline koorimine parima tulemuse?
Keemiline koorimine sobib hästi akne puhul. Samuti tuhmunud jumega nahale, aidates taastada naha värsket välimust.
Keemiline koorimine on efektiivne kortsude puhul ning sobib hästi neile, kelle näol on vanusest, päikesest või hormoonravimitest tingituna hüperpigmentatsioon. Samas ei ole sellest protseduurist kasu sügavate vagude ega tugevalt lõtvunud naha korral.
Nimetatud probleemide puhul tuleks pöörduda plastilise kirurgia poole.